Prof. Dr. Necati Öner 2021 Felsefe Ödülleri Töreni Yapıldı

Prof. Dr. Necati Öner 2021 Felsefe Ödülleri Töreni Yapıldı

Türk Felsefe Derneği Prof. Dr. Necati Öner Felsefe Ödülleri, 2021 Yılı Felsefeye Hizmet Ödülü ve En İyi Doktora Tezi Ödülleri Google Meet üzerinden yapılan canlı yayınla sahiplerini buldu.

Ödül töreni Türk Felsefe Derneği Başkanı Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi’nin açılış konuşmasıyla başladı. Korlaelçi, Prof. Dr. Necati Öner’in Türkiye’de Felsefî Düşüncenin gelişmesine yaptığı katkılara ve onun öncülüğünde kurulan Türk Felsefe Derneğinin misyonuna değindi.

Sonra sözü, Kant Okumaları – Birinci Kritik adlı eseriyle 2021 Yılı Felsefeye Hizmet ödülüne layık görülen Prof. Dr. Ahmet Ayhan Çitil aldı. Çitil, konuşmasında kendisini, akademik formasyonu bakımından mantıkçı olarak tanımladığını ve Türkiye’nin yetiştirdiği seçkin bir mantıkçı olarak Necati Öner adına düzenlenen bir ödülü almaktan onur duyduğunu ifade etti. Yine “Felsefeye Hizmet Ödülü”ndeki “hizmet” kavramının, kendisinin felsefeyle ilgili faaliyetlerindeki tutumunu yansıtan bir ifade olduğunu ve esasında bunun için gayret sarf ettiğini belirtti. Felsefe alanındaki çabalarının kendi entelektüel deneyimleri ekseninde sürdürdüğünü ifade etti.

Ardından 2021 En İyi Doktora Tezi ödülüne layık görülen Dr. Nesibe Kantar ve Dr. Şengül Özdemir birer teşekkür konuşması yaptılar. Öncelikle tez danışmanları Prof. Dr. Levent Bayraktar ve Prof. Dr. Burhanettin Tatar’a teşekkürlerini belirttiler. Tezlerinin nasıl vücuda geldiğini, bu süreçte göğüsledikleri sıkıntıları ve gösterdikleri fedakârlıkları anlattılar ve kısa bir biçimde tezlerinin muhtevasına değindiler.

Sonra ödül alan tezlerin danışmanları Sayın Bayraktar ve Sayın Tatar günün anlamına ilişkin kısa bir konuşma yaptılar. En son olarak da Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Prof. Dr. H. Ömer Özden, Prof. Dr. Aydın Topaloğlu, Prof. Dr. Veli Urhan, Prof. Dr. Ali Taşkın ve Doç. Dr. Önder Bilgin ödül sahiplerini tebrik eden ve ödül programının kıymetini belirten konuşmalar yaptılar.

Tören programı, programın moderatörlüğünü üstlenen Türk Felsefe Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Celal Türer’in kapanış konuşmasıyla sona erdi. Türer, konuşmasında ödüllerin, gerçekten buna layık olan akademisyenlere ulaştırıldığına bu program vesilesiyle bir kez daha tanık olunduğunu ve ödül alan akademisyenlerden Türk Felsefe Derneğinin tertip ettiği seminerlere katkı sağlamalarının iyi olacağını belirttiler.