Prof. Dr. Mübahat Türker Küyel’i Anma Paneli

“Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın Filozofumuz Prof. Dr. Mübahat Türker Küyel’i Anma Paneli” Başarıyla Gerçekleştirildi.

Türk Felsefe Derneğinin katkıları ile gerçekleşen ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın Filozofumuz Prof. Dr. Mübahat Türker KÜYEL’i Anma Paneli” 1 Mart 2024 tarihinde saat 10.00’da Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Korgeneral Suat İlhan Konferans Salonunda yoğun dinleyici katılımıyla başladı.

“Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın Filozofumuz Prof. Dr. Mübahat Türker KÜYEL’i Anma Paneli” açışında Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Güner DOĞAN, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih Coğrafya Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent KAYAPINAR, Türk Felsefe Derneği Başkanı Prof. Dr. Murtaza KORLAELÇİ, Kırıkkale Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sema ÖNAL ve diğer protokol üyeleri, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ardından Kurum Tanıtım Filminin gösterimi ile başlayan Panelin açışında Prof. Dr. Sema ÖNAL; “Hocam KÜYEL, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığını yapmış Ord. Prof. Dr. Aydın SAYILI hocaya çok değer vermiş ve bu Kurumda SAYILI Hoca ile coşkuyla özgün çalışmalar gerçekleştirmiştir. KÜYEL, her fırsatta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’e sevgi saygı ve şükranlarını bildirmiştir. İlim dünyasının başı sağ olsun. Hocamızı anmak ilim dünyasına yaptığı katkıları gündeme getirmek biz öğrencileri için bir vazifedir” diyerek açış konuşmalarını tamamlamıştır.

Türk Felsefe Derneği Başkanı Prof. Dr. Murtaza KORLAELÇİ ise açış konuşmalarında şunları söylemiştir; “Mübahat hocamız, Kendisi Farabi’nin uzaktan öğrencisiydi. Felsefeyle uğraşmak isteyen bir gencin, hangi sıfatları taşıması gerektiğini Farabi’den öğrenmesi gerektiğini söylemiştir.” Türk Felsefe Derneği hakkında bilgi veren KORLAELÇİ panelin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini sunarak açış konuşmalarını tamamladı.